Blog

aprill 10, 2017

Vibram Fivefingers – miks sa vajad neid

Vibram FiveFingersi jalanõud ehk lihtsamalt öelduna viisvarvikud on tõeline uudis spordijalanõude maailmas.
Nendega saab otsekui paljajalu joosta ja matkata erisugusel maastikul, samas pakuvad nad jalale siiski kaitset ja aitavad keha hoida tasakaalus ja tunnetada täiuslikult ühendust maapinnaga.

Indrek Tustit
Füsioterapeut (Gerd Kanteri treener ja füsioterapeut)

Mulle meeldivad väga Vibram FiveFingersi jalanõud. Need eemaldavad ebavajaliku vahelüli, mis tõkestab meie füüsilist kontakti maaga. Mul on nüüdseks olnud kuus paari selliseid jalavarje ja siiani kasutan kolme neist. Kui ilm vähegi võimaldab, on need minu eelistatuimad maastikujooksujalanõud.

Hindan seda, et mul on võimalus kasutada enda jalgade täielikku potentsiaali tasakaalu ja keha stabiilsena hoida. Väga raske on ennast tunda ühenduses maaga, kui reaalselt ei tunne maapinda enda all.

Enamasti on jalad meie ainsad kontaktpunktid organismi ja väliskeskkonna vahel. Vibram FiveFingers on tänapäevane paleojalanõu.

Erinevalt traditsioonilistest jalanõudest, mis piiravad varvaste liikumist, toetuvad varvasbotased kogu jala lihaskonnale, et tasakaalustada ja liigutada keha üle mitmesuguste pindade, nagu näiteks sakilised kivid või langenud puutüved. Olemuselt on see nagu tugevdatud sokk, mille paindlikkus võimaldab varvastega haarata ümber esemete ja saavutada seeläbi tasakaal.

Kuna üks vale samm nende “imesussidega” võib tähendada jalavigastust terava kivi, ogaliste taimedega või pahkluu väljaväänamist, sunnivad Vibram FiveFingersi jalanõud sinu aju ja keha jalgadega koostööd tegema. Jalad ei ole kaitstud paksu ja mugava tallaga ja see sunnib ülejäänud keha ennast kokku võtma ja eemaldama lodevuse, et teha teadlikke ja kontrollitud liigutusi, mis nõuavad aga suuremat vaimset keskendumist ja stabiliseerivate lihaste tööd.

Dünaamiline protsess, kus kõik kehaosad töötavad põrutuste vähendamiseks kooskõlas, õpetab sind austama enda jalgu ja seda, kuidas organism töötab terviklikult. Sinu aju peab looma uusi närviühendusi, et kohaneda selle uudse sensoorse liikumisega, mis tekib siis, kui kanda varvasbotaseid.

Õnneks näitavad uuringud, et füüsiline aktiivsus annab tõuke uute ajurakkude kasvule ja parandab sünaptilist efektiivsust. Nii et sul on pärast seda omajagu tervem ja töövõimekam aju.

Varvasjalatsid ja inimese jala evolutsioon

Inimese jalad ei arenenud selliseks, et liikuda peaaegu perfektselt tasasel, kõval ja ühtlasel pinnal. Erinevalt tänapäeva põrandatest, teedest ja kõnniteedest, on tavaline maapind oluliselt mitmekesisem, pidevalt muutuvate omadustega ja hoiab üsna hästi ära liigse põrutuse võimalusi. Näiteks meie mõlemad jalad ja propriotseptiivsed süsteemid (sensoorne süsteem, mis annab meile mõista, kus meie keha asub ruumis iseenda ja teiste suhtes) arenesid vastu võtma erinevat sensoorset tagasisidet looduslikust pinnasest, kus me kunagi paljajalu liikusime.

Enne jalanõude ja paksude absorbeerivate, tunnetust vähendavate taldade loomist tegelesid meie meeled jalgade kaitsmisega kõige eest, mis võisid neid ohustada. Kerge liikumine oli ellujäämise võti. Liiga tugev või liiga kiiresti kõndimine ilma moodsa kaitsva talla tehnoloogiata võis kunagi võrduda eluohtlike vigastustega.

Paljajalu joostes peab keha tunnetama looduslikku maapinda, selle väljaulatuvaid osi ja dünaamilisi elemente, et miski ei torkaks, lõikaks ega takistaks muul moel liikumist. Iidset kiskjat jahtides või tema eest põgenedes oli oluline tunnetada jalge all oksi, kive ja muda, sest see määras suures osas ellujäämise või hukkumise.

Tänapäeval, kui meie jalgel ei ole enam elulist vajadust sensoorselt maapinda tunnetada ja omada füüsilist kokkupuudet, on jalanõu tallad kaetud paksu sünteetilise plastkihiga. Kui oled kunagi paljajalu olnud, siis tead, milline vistseraalne kogemus on tunda maapinda enda all. Selles on nii palju sügavust ja tekstuuri.

Oled arvatavasti tajunud ka seda, kui tundlikud su jalad on. Jalgadel on tohutul määral närvilõpmeid ja seetõttu on nad ka akupunktuuri ja seksuaalse erutuse piirkonnad. Kõrvalolev pilt inimese puutemeele mudelist on põhiliselt keha kaart näitamaks tunnetuspiirkondi eri kehaosade vahel. Mida rohkem sensoorset informatsiooni kehaosa kesknärvisüsteemile saadab, seda suurem on selle kujutamine puutemeele mudelil.

Kuna paljajalu jooksmine või matkamine on liiga ekstreemne paljude inimeste jaoks, siis Vibrami jooksujalanõud viie varba taskuga võimaldavad turvalisemalt saavutada seda loomulikku tunnetuslikku olekut. Vibram FiveFingersi jalanõud pakuvad just piisavalt toetust ja kaitset, et hõlpsasti läbida eri tüüpi maastikke ja seejuures ei takista nad liikuvust ja painduvust.

Mõned faktid Vibram FiveFingersi jalanõudest

  • Ülevaade: paleojalanõu – saab paljajalu joosta ja matkata, kasutades kõiki 10 varvast.
  • Tugevused: hea haardega, paindlik, kerge, kiiresti kuivav, tugevdav, toniseeriv, koormab vähe põlvi.
  • Nõrkused: ei ole mõeldud külmas, lumises ja märjas keskkonnas kasutamiseks.
  • Osta või mitte: kindlasti osta (mul on kasutuses juba kuues paar).

Erinevalt traditsioonilistest jalanõudest, mis piiravad varvaste liikumist, toetuvad varvasbotased kogu jala lihaskonnale, et tasakaalustada ja liigutada keha üle mitmesuguste pindade, nagu näiteks sakilised kivid või langenud puutüved.

Vibram FiveFingersi jalanõude kuus peamist plussi

  1. Need on hea haardega. Varvasbotaste tald ja varbad painduvad piisavalt, et saavutada korralik täieulatuslik haare.
  2. Sinu varbad saavad teha tööd. Varvas- tega jalanõud muudavad selle võimalikuks. Arvestades nende sagedast piirangut traditsiooniliste jalanõudega, eriti terava ninaga kõrgete kontsade poolt, ei ole paljude inimeste jalad eriti painduvad. Üldjuhul pressivad jalanõud varbad kokku, takistades nende liikuvust ja sellega vähendades tasakaalu ning põhjustades imelikke jalaprobleeme nagu suure varba kaldumine (Hallux Abducto Valgus). Asetades varbad jalanõusse, mis jätab need suhteliselt õigesse loomulikku asendisse nagu inimese jalg peaks olema, annab hoopis uue tunde, kuidas kasutada varbaid loomupäraseks haaramiseks ja tasakaaluks.
  3. Vähendab põlvedele langevat koormust. Kui kõndides puutub pöid esimesena vastu maad, väheneb suurem osa tekkivast põrutusest. Üle kanna jooksjatel liigub see põrutus otse läbi kanna üles põlve, kuid viies see jala piirkonda, mis loomupäraselt leevendab põrutust, väheneb märgatavalt liigestele langev koormus. Kuna jooksmine või matkamine ei ole sageli ainsad liikumisvormid, siis eemaldades liikumise käigus isegi pisikese osa kehale langevast põrutusest, võib see põlvede heaolu tuntavalt parandada.
  4. Kergem löök vastu maad. Kuna minimalistlikul jooksujalanõul puudub paks polsterdatud, põrutust neelav tald, siis tunnetad kohe, kui kõvasti lööd jalga vastu maad. Kui sa ei saa enam loota paksule kaitsvale tallale, pead põrutuse vähendamiseks hakkama ise treenima kontrolli erinevate kehaosade üle, mis tihtilugu toob boonusena kaasa ka treenitud sääreja kõhulihased.
  5. Kõrgendatud teadlikkus. Varvasbotased võimaldavad paremini kasutada tervet jalga ja kuna nad ei paku väga suurt kaitset, siis neid kandes tekib teistel lihasgruppidel kohustus kontrollida jala ja jalalaba liigutusi sellisel viisil, et vähendada põrutust. Möödapääsmatu on kontrollida enda liikumistempot ja asetada jalg maha piisavalt teadlikult, et aju saaks kalkuleerida, kas jalale on mingi oht või mitte.
  6. Ümbruse tajumine paraneb. Kehal on oskus tajuda asukohta ruumis ja kaugust teistest objektidest. See tunnetus tekib üpriski kiiresti, kui oled sellega tegelema hakanud, kuigi võtab siiski alguses veidi aega, kuna tavaolukorras me sellele kogu aeg mõtlema ei pea. Traditsioonilised paksud tallad muudavad teel olevad pisikesed kivid märkamatuks. Sinu tajusüsteem, kehanärvid ja ajusünapsid vajavad eraldi treenimist, et reageerida nendele uutele stiimulitele, mille eest nad varem vastutust ei kandnud. Kuna varba äralöömine üldjuhul ei ole probleemiks matkasaabastega, siis sinu tajusüsteem peab nüüd eraldi hakkama ennustama ja kontrollima, et varbad ei saaks liiga.

Kui pärast pikka talve ja lumelauajalanõusid panen taas jalga varvasbotased, tekib alati mõnus šokk, sest kuigi ma kasutan kogu oma jalga ka joogatrennis, ei ole see siiski võrreldav liikumisega mägistel maastikel. Liikudes kiirelt etteaimamatul maastikul ja puutudes kokku paljude mõjutajatega, peab tahes tahtmata hakkama rohkem keskenduma enda jalgadele.

Kas sa oled proovinud Vibram FiveFingersi jalanõusid?

Kui ei, siis Tallinna kesklinnas aadressil Maakri 19/21 asub nende ainus esindus Baltikumis. Tule ja kasuta võimalust proovida Vibram FiveFingersi uuenduslikke jalanõusid.

Fivefingers