Blog

detsember 12, 2017

Hoia oma jalad soojas. Eriti kui oled SPORTLANE!

Kui sa ei taha haigestuda liigepõletikku siis hoia oma hüppeliigesed ja achilkad soojas! eriti, kui oled SPORTLANE!

Päris palju on viimasel ajal linnapilti ilmunud kukepüksid, mida meeldib kanda just noorem generatsioon ning mille juurde käib kohustuslikus korras madala äärega jalanõu ja madal või siis olematu sokk, et jala hüppeliigese ja sääre osa oleks ikka tingimata paljas.

Eero Merilind (Perearst) hoiatab, et taoline mood võib tuua terviseprobleemi kogu eluks.

„Tänane mood on läinud küll paremaks, aga veel mõni talv tagasi meeldis noortele kanda madalaid jopesid, mis lõppesid piiril, kust püksid algasid. Meelsasti kanti madala värvliga pükse, mis tingis selle, et selg oli paljas,” kirjeldab Merilind moodi, mida näeb veel tänagi, kuid mitte nii massiliselt. Siis tuletasid arstid inimestele usinalt meelde, et selga tuleb soojas hoida. Sagenes patsientide põie- ja neeruvaagnapõletikuga arsti juurde pöördumiste arv.

Nüüd on püksipandlad aga kõrgemale tõusnud, moes laiad vööd, joped pikemaks muutunud ning inimesed on ka mütse hakanud tavalisest rohkem kandma, kiidab Merilind positiivseid muutusi. Varem oli näiteks ka peakülmetamisi praegusest rohkem.

Praeguste ilmade juures on Merilinnu selgitusel oht välist temperatuuri valesti hinnata. „Praegu, kui välja vaadata, on küll ilus, aga siiski väga külm ja niiske. See toob kaasa liiga optimistlikult riietamise ja on tinginud tavalisest rohkem angiinihaigeid. Kui inimene arvab, et väljas on soe ja läheb õhukeses riietuses välja, aga väljas selgub, et on külm, kipub ta haigestuma neelu- ja põskkoopapõletikku aga ka angiini oluliselt lihtsamini,” paneb Merilind inimeste südamele.

Kukepüksid teevad hüppeliigesele karuteene

Kui Merilind kukepükste, madala äärega jalanõude ja miniseeliku (aga ka sukkpükste peal lühikeste pükste ning sinna juurde käivate madalate saabaste) kandmisest räägib, ütleb ta, et see pole kuigi tervislik kombinatsioon.

„Põhiline probleem on madala säärega ja õhukese tallaga jalanõud ning paljas hüppeliiges ja sääre alaosa. Hüppeliiges on sedasi suurema külmakoormuse all. Noorele inimesele lühiajalisel käimisel ei pruugi see midagi suurt teha, aga terve päev sedasi ringi liikuda ning kui on pikemaid väljas viibimisi, siis on oht haigestuda liigesepõletikku,” hoiatab Merilind noori.

Tennistega lume ja vihma käes ei soovitaks Merilind käia mingil juhul. „Siis on ikkagi see, et kui jalad külma saavad, haigestub inimene oluliselt kergemini ka viirushaigustesse, aga ka põiepõletikku ja neelupõletikku. Nii lasteaia- kui koolilastele ütleme, et tuleb kanda jalatseid, mis kannatavad nii vihma, tuult kui vett. Isegi kui kogu keha on soojas, aga jalad külmas, on haigestumise oht oluliselt suurem,” toonitab ta.

Soojad ja ülimugavad talve Furoshikid

Merilinnu sõnul tuleb riietus valida ilmastiku, mitte võib-olla Lõuna-Euroopast pärit moevoolu järgi. „Ei ole halba ilma, on kehvad riided. Kes ikka väga ignoreerib, siis lühiajaliselt on lootus, et ei juhtu midagi, aga terve hooaeg või mitu aastat selliselt riides käia, teeb see liigestele suure karuteene, mis võib kümne, kahekümne või pikema aja perspektiivis nõuda juba kirurgilist sekkumist,” hoiatab Merilind.

Postituse autor: delfi.ee

Home, vibram Furoshiki