Blog

aprill 10, 2017

Kas sinu jalad on terved?

Tänapäeval on väga raske kohata jalanõudest rikkumata kujuga jalga. Jalanõudest rikkumata jalal peaks suur varvas joonduma suunas, kus saaks tõmmata sirgjoone kanna keskkohta. Teised

varbad on veidi harali – selline asend annab parima võimaliku tasakaalu. Tänapäeval näevad jalad välja sellised, kus varbad on kokku surutud ja suur varvas suundub pigem teiste varvaste poole kui keha keskjoone suunas. Kandes jalatseid, kus kand on tõstetud, tekib tahtmatu ja vältimatu kehaasendi kompensatsioon.
Pehmendusega jalatsitega joostes puudutab maapinda üldiselt esimesena kand. Uuringute põhjal tekitab selline jooksustiil vigastusi umbes 50% jooksjatest. Samuti on uuringud näidanud, et selline jooksmine tekitab rohkem vigastusi, kui seda tekitab jooksmine, kus esmalt puudutab maad jala päkaosa, mille puhul põrutus maaga on suhteliselt minimaalne.
Kui varem oli ainuarvamus, et väsimusmurrud, plantaarfasciit ja teised tavalised ülekoormus-vigastused on põhjustatud liigsest põrutusest, mistõttu üritati luua järjest tugevama pehmendusega

jalatseid, siis nüüd on hakanud tekkima arvamus, mis on eelnevale vastupidine. Kui jalats on liialt pehme, siis inimene ei kontrolli, kuidas ta jala maha asetab, tehes seda hoolimatult. 20 aastat Delaware’i ülikoolis töötanud biomehaanika doktor Irene Davis soovitas igapäevaselt vigastuste vältimiseks kasutada parema toestusega jalatseid, kuid hakkas pikaajalise töö käigus märkama, et suurema pehmendusega jalatseid kandvad patsiendid asetavad jala maha kand ees ja palju tugevama maakontaktiga, kui seda teevad inimesed, kes jooksevad paljajalu või paljale jalale lähedasemate jalatsitega. Tugevam kannakontakt maaga on aga suuresti erinevate ülekoormus-vigastuste tekke põhjus.
Alates 2005. aastast, mil Vibram FiveFingers esimest korda turule tuli, on VFF olnud minimalistliku liikumisviisi teerajajaks ja juhtivaks arendajaks. Õhuke, painduv ja teaduslikult analüüsitud FiveFingers tald lubab jalal maapinnal loomulikult rulluda ja painduda. Liikumise ajal saavad kõik talla all olevad punktid masseeritud. Varbad liiguvad sirgelt, nagu on looduse poolt loodud. Vibram FiveFingers’ites liikumine muudab teid tervemaks ja ühendab teid rohkem enda kehaga, hakates seda paremini tunnetama. FiveFingers’eid kandes muutuvad teie jalalihased tugevamaks ja vastupidavamaks. See omakorda muudab tugevamaks teie keha ning annab teile parema tunnetuse ja kontrolli enda keha üle.

Fivefingers