Blog

september 30, 2019

Eesti jalgpallikoondise arst Kaspar Rõivassepp selgitab,kui tähtis on anda koormust jalalaba kõigile lihastele

Paljajalu aitavad käia ka FiveFingersi Jalanõud

Eesti jalgpallikoondise arst Kaspar Rõivassepp selgitab,kui tähtis on anda koormust jalalaba kõigile lihastele. Selleks peaks käima paljajalu või kasutama paljujalujalatseid!

Inimene,nagu loomadki,on loodud käima paljajalu. Aga juba aastasadu käime jalanõudega.Seetõttu ei tööta paljud meie lihased normaalselt,mis omakorda tekitab pöiaprobleeme. Pöiavõlvi muutused avaldavad mõju kogu kehale.

Eesti jalgpallikoondise arsti Kaspar Rõivassepa sõnul pöörduvad tihti tema vastuvõtule noored jalgpallurid koormustel tekkivate sääre,põlve,puusa või seljavaludega.Enamasti on probleemide algpõhjuseks muutused pöia võlvides.

Neid saab lihtsalt korrigeerida spetsiaalsete tallatugede abil,mis taastavad jala õige biomehaanilise telje.Paralleelselt tuleb kindlasti teha harjutusi pöia lihaste tugevdamiseks.

“Olen oma patsientidele soovitanud ka FiveFingersi jalatseid”,räägib Kaspar Rõivassepp.”Need on viievarbalised spetsiaalse disainiga õhukesest materjalist jalanõud,mille mõte on imiteerida paljajalu kõndimist.Siis töötavad jalalaba lihased nii,nagu nad peaksid töötama. On ju teada tõde,et kõige lihtsam ja efektiivsem pöia lihaste treenimise viis on paljajalu kõndimine. Nüüd,kus vastav toode on olemas,saab paljajalu kõndimist ka jäljendada.”

“Põhjamaalaste jalg on enamasti laiem kui teistel inimestel,aga paljud jalatsid on tehtud kitsamat jalga silmas pidades.Seega ei tohiks endale jalgpallisaabast valida selle järgi,millega mängib meie eeskuju,vaid ikka ainult oma jalgadest lähtuvalt.”

Kaspar Rõivassepa sõnul on muutused pöiavõlvides enamasti omandatud,mitte kaasasündinud. Neid võib esile kutsuda neli peamist põhjust: esiteks, mittesobivad jalanõud,mis on pahatihti moodsa õhukese,kuid ebamugava tallaga kingad,või vastupidi,liiga paksu ja jäiga tallaga jalanõud. Teiseks, kõva treeningpinnas ja/või treeningupinnale sobimatud jalanõud. Kolmandaks, valesti valitud treeningukoormused,ja neljandaks, ühekülgne treening.

Mis on lampjalgsus?

Jalapöial on kolm võlvi: seesmine pikivõlv,välimine pikivõlv ja ristivõlv. Lampjalgsuseks on seesmise pikivõlvi lamenemine.Probleeme võib olla peale seesmise pikivõlvi lamenemise ka teiste pöiavõlvidega. Võlvid võivad olla ka liiga nõgusad,mis pole samuti hea.

” 25% inimese luudest paiknevad labajalgades,mistõttu muutused nende luude asendis annavad tooni kogu kehale – inimene seisab ju jalgade peal,” selgitab Kaspar Rõivassepp. “Pöiavõlvi moodustamisest võtavad osa väikesed labajala luud koos neid fikseerivate sidemete ja kõõlustega. Muututsed pöiavõlvides tingivad muutusi jalalaba biomehaanikas. See omakorda tekitab biomehaanilisi muutusi üle terve keha. Koormus ei jaotu enam optimaalset telge pidi. Osa lihaseid ei saa neile ettenähtud koormust,teised saavad aga sellevõrra rohkem ning tulemuseks on väsimus nendes lihastes ja valu.”

Võtame näiteks lampjalgsuse,mille korral on lamenend pöia seesmine pikivõlv. Kui pikivõlv on lame,vajuvad hüppeliigesed sissepoole. Kui hüppeliigesed vajuvad sissepoole,roteeruvad omakorda põlved ja puusad sissepoole-toimub terve rida anatoomilisi ja biomehaanilisi muutusi.

“Paljajalu kõndimine või selle imiteerimine Five Fingersi jalatsitega aitab ka tallatugedest lahti saada.”

Probleemide tõhusaks raviks on tallatoed. Selleks tehakse talla koormusejaotuvuse uuring: inimene kõnnib spetsiaalse lindi peal,mis fikseerib talla puutepunktid. rvuti kogutud info järgi koostatakse tallavalem,mille abil saab talla biomehaanikat korrigeerida.

” Tallatoed on õigupoolest nagu tavalised sisetallad,” räägib Kaspar Rõivassepp. “Paraku ei mahu nad sageli kitsaste jalgpallisaabaste sisse. Kui ei mahu, on oluline,et neid kantaks siiski suurema osa päevast: igapäevajalanõudes ja ka jooksutreeningutel. Neid taldasid ei pea tingimata kandma kogu elu,vaid üksnes niikaua,kuni lihased ja jala biomehaanika taastuvad-väga oluline on paralleelselt teha harjutusi pöiavõlvi teostavate lihaste tugevdamiseks. Kõige lihtsam harjutus on esemete pidev varvaste abil maast üles korjamine- nii saab säästa ka selga küürutamisest,ja loomulikult paljajalu kõndimine.”

Pidev põlve-, puusa- või seljavalu viitab sellele,et kindlasti tasuks tähelepanu pöörata pöiavõlvidele ja otsida probleemi põhjust just sealt.

Ära matki arutult iidoleid!

Üks põhjus, miks tehakse oma jalgadele liiga, on soov jäljendada kuulsusi. Joondutakse mõne iidoli järgi ja valitakse jalats,mis kandjale ei sobi. Põhjamaalaste jalg on enamasti laiem kui teistel inimestel,aga paljud jalatsid on tehtud kitsamat jalga silmas pidades. Seega ei tohiks endale jalgpallisaabast valida selle järgi,millega mängib meie eeskuju,vaid ikka ainult oma jalgadest lähtuvalt.

” Teine probleem on see,et kunstmuruväljakutel mängitakse 13 korgiga,” räägib Kaspar Rõivassepp. ” See putsaenamikule Eesti kunstmuruväljakutele ei sobi. Sealt tulevad paljud põrutusest tingitud probleemid kannas.

Kaspar Rõivassepa sõnul on oluline,et labajalas töötaksid kõik lihased. Suvel peaks kasutama seepärast iga võimalust,et kõndida ja joosta paljajalu murul. Jalg saab vabalt liikuda ja hea tunne on pealekauba.

” Paljajalu kõndimine või selle imiteerimine Five Fingersi jalatsitega aitab ka tallatugedest lahti saada,” selgitab Kaspar Rõivassepp. ” Jalgpalli nendega mängida ei saa,aga taastavaid treeninguid saab teha. Tegemist on ideaalse vahetusjalanõuga koolis. Eriti oluline on oma võimalike jalahädadega tegeleda noorematel,sest õige treeningu ja harjutustega o võimalik jalad täiesti terveks saada.”

Christiano Ronaldo teeb kõik oma üldfüüsilised treeningud just Vibram Fivefingers jalatsites. Ronaldo kastuab V-Alpha mudelit

Jalka ajakiri aprill 2013

Fivefingers